Co zrobić gdy samochód utknie w śniegu? – poznaj porady jak wyjechać autem z zaspy

2023-01-4 | CIEKAWOSTKI, DOM

Dla wielu z nas zima nie jest najlepszym czasem na prowadzenie samochodu. To dlatego, że śnieg, lód i inne niekorzystne warunki pogodowe utrudniają jazdę nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Kiedy jednak Twój samochód utknie w śniegu, możesz podjąć kilka prostych kroków, aby uniknąć utknięcia na poboczu drogi. Przeczytaj wskazówki, jak bezpiecznie wydostać samochód z zaspy.

Delikatnie rozbujaj samochód w przód i w tył

Jeśli czujesz, że Twój samochód zatrzymał się w śniegu i zaczyna powoli osiadać, nie kręć na siłę kołami.  Jeśli auto zakopało się tylko delikatnie i minimalnie jest unieruchomione, warto spróbować rozbujać cały pojazd. Użyj niskiego biegu i delikatnie kołysz tam i z powrotem (z jednej strony na drugą). Upewnij się, że nie naciskasz gazu, ani nie przyspieszasz podczas kołysania, ponieważ to tylko zepchnie Cię głębiej w zaspę. Maksymalnie wciskany pedał gazu nic nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Buksujące koła tylko rozpuszczają śnieg, prowadząc do powstania śliskiej, oblodzonej powierzchni pod oponami. Samochód zapada się wtedy jeszcze głębiej. Pamiętaj też, aby nie bujać zbyt szybko i mocno – nie chcesz przecież uszkodzić niczego pod samochodem!

Odśnieżanie samochodu

Poruszaj kierownicą z boku na bok

Jedną z podstawowych czynności, którą powinieneś wykonać jest poruszanie kierownicą z boku na bok. To pomoże odgarnąć śnieg i uzyskać trochę przyczepności. Aby to zrobić, delikatnie poruszaj kierownicą od lewej do prawej strony, jednocześnie delikatnie przyspieszając i zwalniając pojazd. Nie skręcaj zbyt mocno ani zbyt szybko – wykonuj tylko niewielkie ruchy, aż będziesz w stanie uwolnić się z zaspy.

Pomoc osób w trzecich przy wyjeżdżaniu z zaspy

Posyp miejsce piaskiem lub żwirem

Jeśli Twój samochód utknie w zaspie, posyp trochę piasku lub żwiru pod koła pojazdu, aby nadać mu przyczepność i pomóc wydostać się z zaspy. Jeśli nie masz do dyspozycji piasku lub żwiru, użyj tego, co możesz znaleźć na poboczu drogi (np. kamieni). Wówczas obracanie kołami i delikatne ruszanie do przodu i do tyłu oraz delikatnym dodawaniu gazu – pozwoli wreszcie złapać przyczepność i wydostać się z zaspy.

Podłóż coś pod koła

To chyba najczęstszy sposób na wydostanie samochodu z zaspy. Umieść kawałek drewna lub cegły pod jednym z kół, tak aby podnieść pojazd i przesunąć jego równowagę w tę stronę. Następnie należy po prostu naciskać na podniesioną stronę, aż do momentu, gdy będzie można manewrować samochodem z zaklinowanej pozycji.

Co zrobić gdy utkniesz w zaspie

Skorzystaj z pomocy współpasażerów lub przechodniów

Zarówno przy ruszaniu przez rozbujanie auta, jak również przy użyciu przedmiotów zwiększających przyczepność, może pomóc nam pasażer, przechodnie lub inni kierowcy. Nawet niewielka siła jaką dysponuje człowiek, przy popchnięciu auta, może okazać się większą pomocą, niż nam się wydaje. Osoby pomagające mogą też swoim ciężarem dociążyć oś napędową, dzięki czemu zwiększa się przyczepność kół.

Mam nadzieję, że ten artykuł dał ci kilka pomocnych pomysłów na to, co zrobić, gdy twój samochód utknie w zaspie. Jeśli utknąłeś w śniegu, nie wpadaj w panikę! Wystarczy zastosować się do tych wskazówek i wydostać się stamtąd tak szybko, jak to możliwe.

1 komentarz

  1. Ola

    warto wykupić AC z assistasem – korzystał nieraz

Polecamy również

Auto Złom i Skup Samochodów – Wartość w Starych Pojazdach

Auto Złom i Skup Samochodów – Wartość w Starych Pojazdach

Auto złom i skup samochodów to tematy, które stają się coraz ważniejsze w dzisiejszym świecie. W miarę jak rośnie liczba pojazdów na drogach, wzrasta również zapotrzebowanie na miejsca, gdzie można pozbyć się starych, niepotrzebnych aut. Jednocześnie, wiele osób szuka...

Jak skutecznie korzystać z sezonowych wyprzedaży

Jak skutecznie korzystać z sezonowych wyprzedaży

Wyprzedaże sezonowe to prawdziwe marzenie każdego łowcy okazji. W przeciwieństwie do nieoczekiwanych, krótkotrwałych wyprzedaży, te sezonowe odbywają się w określonym czasie każdego roku, gdy sprzedawcy oferują zniżki na artykuły związane z kończącym się sezonem, aby...

Iloczyn matematyczny – co to takiego?

Iloczyn matematyczny – co to takiego?

Iloczyn matematyczny to jedno z podstawowych pojęć w matematyce, które pojawia się już na początku nauki w tej dziedzinie. Iloczyn służy do łączenia ze sobą dwóch lub więcej liczb i zwraca wynik, który jest również liczbą. W poniższym artykule wyjaśnimy pojęcie...