Uszczelki do drzwi prysznicowych i inne sposoby wykorzystania silikonu w budownictwie

2023-02-16 | CIEKAWOSTKI, DOM, FIRMA

Silikon jest wykorzystywany do produkcji wielu rodzajów materiałów budowlanych – przykładowo wykonane z niego uszczelki do drzwi prysznicowych są standardowym elementem wyposażenia każdej praktycznie łazienki. Znajduje on również zastosowanie jako materiał montażowy i uszczelniający. Taką funkcje pełni na przykład silikon do luster, sprzedawany w poręcznych opakowaniach.

Czym jest silikon do luster?

Silikon to materiał, stworzony na bazie polimerów organicznych. Ma on wiele różnorodnych zastosowań. Może być między innymi użyty jako uszczelnienie lub mocowanie niektórych elementów budowlanych. Przykładem produktu, który świetnie sprawdza się w tej roli, jest silikon do luster. Chociaż nazwa sugeruje zakres jego zastosowania, może być on również z powodzeniem użyty do montażu mozaiki szklanej oraz wielu innych wyrobów. 

Produkt ten wykazuje bowiem znakomitą przyczepność do drewna, płytek ceramicznych oraz betonu. Bywa również stosowany do łączenia elementów z tworzyw sztucznych i szkła. Można więc powiedzieć, że silikon do luster jest wyrobem praktycznie uniwersalnym. Jego cena jest przy tym stosunkowo niska, a posłużenie się nim nie nastręcza większych problemów nawet osobom, które nie zajmują się zawodowo budownictwem – nie należy więc dziwić się temu, że jest on chętnie stosowany nie tylko przez specjalistów z tej branży, lecz również przez majsterkowiczów.

Silikonowe uszczelki do drzwi prysznicowych – sposób na wygodę i bezpieczeństwo

W wielu domach i mieszkaniach tradycyjne wanny zostały zastąpione natryskami, umieszczonymi w specjalnych kabinach. Rozwiązanie takie również wymaga zastosowania silikonu – z niego właśnie wykonywane są specjalne uszczelki do drzwi prysznicowych. Surowiec ten gwarantuje pełną wodoszczelność i elastyczność tych wyrobów. Są one również niezwykle wygodne w użytkowaniu.

Uszczelki do drzwi prysznicowych pozwalają przy tym na bezpieczne korzystanie z natrysku, zapobiegają bowiem rozlewaniu się wody na podłogę w jego sąsiedztwie. Ogranicza to ryzyko poślizgnięcia się osoby, opuszczającej prysznic, na mokrej powierzchni. Przeciwdziałają też wydostawaniu się pary wodnej z  wnętrza kabiny, niwelując szkodliwe oddziaływanie wilgoci na ściany łazienki i innych pomieszczeń w domu.

Silikonowe uszczelki do drzwi prysznicowych są przy tym niezwykle trwałe. Wspomniana wodoodporność powoduje, że wyroby tego typu nie nasiąkają, a w rezultacie – nie odkształcają się. Są one również antyadhezyjne. Cecha ta sprawia, że zabrudzenia nie przylegają do ich powierzchni. Ułatwia to sprzątanie kabiny i ogranicza prawdopodobieństwo rozwoju w niej szkodliwych dla zdrowia grzybów.

Obecnie uszczelki do drzwi prysznicowych produkowane są w wielu wariantach, bez problemu można więc dobrać je do konkretnych potrzeb. Na rynku dostępne są zarówno wyroby naklejane, jak i nakładane. Mogą być one przy tym dopasowane do różnej grubości szkła. Dużym powodzeniem cieszą się również uszczelki magnetyczne – nie tylko przylegają one idealnie do powierzchni, na której zostaną umieszczone, lecz również zapewniają łatwe zamykanie i otwieranie drzwi do kabiny.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy również

Auto Złom i Skup Samochodów – Wartość w Starych Pojazdach

Auto Złom i Skup Samochodów – Wartość w Starych Pojazdach

Auto złom i skup samochodów to tematy, które stają się coraz ważniejsze w dzisiejszym świecie. W miarę jak rośnie liczba pojazdów na drogach, wzrasta również zapotrzebowanie na miejsca, gdzie można pozbyć się starych, niepotrzebnych aut. Jednocześnie, wiele osób szuka...

Jak skutecznie korzystać z sezonowych wyprzedaży

Jak skutecznie korzystać z sezonowych wyprzedaży

Wyprzedaże sezonowe to prawdziwe marzenie każdego łowcy okazji. W przeciwieństwie do nieoczekiwanych, krótkotrwałych wyprzedaży, te sezonowe odbywają się w określonym czasie każdego roku, gdy sprzedawcy oferują zniżki na artykuły związane z kończącym się sezonem, aby...

Iloczyn matematyczny – co to takiego?

Iloczyn matematyczny – co to takiego?

Iloczyn matematyczny to jedno z podstawowych pojęć w matematyce, które pojawia się już na początku nauki w tej dziedzinie. Iloczyn służy do łączenia ze sobą dwóch lub więcej liczb i zwraca wynik, który jest również liczbą. W poniższym artykule wyjaśnimy pojęcie...