Jak szybko pozbyć się kataru? – poznaj sposoby walki z infekcją nosa

2022-12-16 | CIEKAWOSTKI, ZDROWIE

Katar to powszechny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi. Niektórzy cierpią na niego tylko przez kilka dni, a potem wracają do zdrowia. Są jednak tacy, którzy zmagają się z tym problemem przez miesiące, a nawet lata. Jeśli chcesz szybko pozbyć się kataru, to przeczytaj uważnie ten artykuł!

Co to jest katar?

Katar to częsta przypadłość. Nos jest naturalnym filtrem powietrza w organizmie, ale pomaga również utrzymać obce cząsteczki z dala od płuc. Zbudowany jest z maleńkich, przypominających włoski struktur zwanych rzęskami, które poruszają się tam i z powrotem, wypychając śluz z nosa przez małe rurki odprowadzające do gardła.

Zatkany nos lub katar jest spowodowany stanem zapalnym naczyń krwionośnych w wyściółce wewnętrznej części nozdrzy, które stają się obrzęknięte nadmiarem płynu. Może to być spowodowane infekcją, alergią, substancjami drażniącymi w powietrzu lub zmianami hormonalnymi.

Ten rodzaj kataru zwykle nie trwa długo i ustępuje w ciągu tygodnia lub tak samo, jeśli nic z tym nie robisz. Jeśli jednak masz zatkany nos przez ponad 10 dni, zaleca się wizytę u lekarza, ponieważ może to oznaczać, że istnieje choroba podstawowa, taka jak zapalenie zatok lub nieżyt nosa (katar sienny).

Przyczyny powstawania kataru

Istnieje wiele przyczyn kataru. Niektóre wspólne przyczyny obejmują:

 • Alergie
 • Infekcje, takie jak zapalenie zatok i katar.
 • Zmiany hormonalne (tabletki antykoncepcyjne lub ciąża)
 • Środki drażniące w powietrzu, takie jak dym lub zanieczyszczenia
 • Zimna pogoda

Objawy kataru

Najczęstsze objawy kataru to:

 • Przekrwienie nosa
 • Swędzenie nosa
 • Wydzielina z nosa – śluz

jak się pozbyć kataru

Jak szybko pozbyć się kataru?

 • Użyj sprayu do nosa
 • Stosuj leki obkurczające, jeśli masz alergie lub objawy przeziębienia, które sprawiają, że nos produkuje więcej śluzu niż zwykle, takie jak przekrwienie i kapanie po nosie (rodzaj przekrwienia)
 • Przyjmij leki przeciwhistaminowe, jeśli masz infekcje zatok lub inne problemy z oddychaniem spowodowane suchością w nosie

Wydmuchuj nos często i delikatnie

Kiedy masz katar, pamiętaj, aby często i porządnie go wydmuchiwać. Pomoże to w oczyszczeniu dróg nosowych. Nie zaleca się, aby dmuchać nos mocno, ponieważ może to spowodować więcej podrażnień w jamie nosowej.

Zastosuj odpowiednie leki

W celu złagodzenia objawów można przyjmować leki, takie jak środki obkurczające i antyhistaminowe. Leki przeciwhistaminowe działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w przewodach nosowych, dzięki czemu mogą się one szybciej goić, jednocześnie łagodząc kichanie, swędzenie oczu, nosa czy obszaru gardła.

Najczęstsze rodzaje środków obkurczających to:

 • Spray do nosa (taki jak Afrin)
 • Tabletki (takie jak Sudafed)
 • Krople do oczu

Majeranek skuteczny w walce z katarem

Bardzo dobrym sposobem na katar jest używanie majeranku. Zioła majeranku można rozdrobnić następnie zmieszać z kremem i powstała mieszanką smarować okolice nosa. Dzięki temu zacznie się on szybciej udrażniać. Można  również wykonać napar z majeranku, a następnie wdychać go, co również pomaga w walce z zatkanym nosem.

Jeśli masz katar i chcesz się go szybko pozbyć, spróbuj zastosować jedno z powyższych rozwiązań. Są one łatwe do wykonania samodzielnie i pomogą oczyścić objawy w krótkim czasie!

1 komentarz

 1. Patryk

  katar leczony trwa 7 dni a nieleczony tydzień 😉

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy również

7 powodów dlaczego warto robić zakupy przez Internet

7 powodów dlaczego warto robić zakupy przez Internet

Zakupy online to wygodny sposób na zdobycie potrzebnych rzeczy. Nie musisz wychodzić z domu, a wszystko co potrzebne ze swojej wygodnej kanapy, oglądając telewizję lub w przerwie czytania ulubionej książki. Łatwo jest też porównać ceny na różnych stronach...

Masło czy margaryna – co jest lepsze do smarowania pieczywa?

Masło czy margaryna – co jest lepsze do smarowania pieczywa?

Masło czy margaryna? Walka pomiędzy nimi trwa od lat. Nadal to dwa najpopularniejsze smarowidła, które można stosować na pieczywie. W tym artykule dowiemy się, czym się różnią i czy jedna opcja jest lepsza od drugiej oraz czy w ogóle można jednoznacznie stwierdzić,...

Czy mieszkanie po ślubie z rodzicami to dobry pomysł?

Czy mieszkanie po ślubie z rodzicami to dobry pomysł?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy mieszkanie z rodzicami po ślubie to dobry pomysł? Czy jest to w ogóle możliwe? Cóż, jesteśmy tutaj, aby powiedzieć, że tak, jest to możliwe. Istnieje jednak wiele problemów, które mogą pojawić się w związku z mieszkaniem w tym...