Jak szybko pozbyć się kataru? – poznaj sposoby walki z infekcją nosa

2022-12-16 | CIEKAWOSTKI, ZDROWIE

Katar to powszechny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi. Niektórzy cierpią na niego tylko przez kilka dni, a potem wracają do zdrowia. Są jednak tacy, którzy zmagają się z tym problemem przez miesiące, a nawet lata. Jeśli chcesz szybko pozbyć się kataru, to przeczytaj uważnie ten artykuł!

Co to jest katar?

Katar to częsta przypadłość. Nos jest naturalnym filtrem powietrza w organizmie, ale pomaga również utrzymać obce cząsteczki z dala od płuc. Zbudowany jest z maleńkich, przypominających włoski struktur zwanych rzęskami, które poruszają się tam i z powrotem, wypychając śluz z nosa przez małe rurki odprowadzające do gardła.

Zatkany nos lub katar jest spowodowany stanem zapalnym naczyń krwionośnych w wyściółce wewnętrznej części nozdrzy, które stają się obrzęknięte nadmiarem płynu. Może to być spowodowane infekcją, alergią, substancjami drażniącymi w powietrzu lub zmianami hormonalnymi.

Ten rodzaj kataru zwykle nie trwa długo i ustępuje w ciągu tygodnia lub tak samo, jeśli nic z tym nie robisz. Jeśli jednak masz zatkany nos przez ponad 10 dni, zaleca się wizytę u lekarza, ponieważ może to oznaczać, że istnieje choroba podstawowa, taka jak zapalenie zatok lub nieżyt nosa (katar sienny).

Przyczyny powstawania kataru

Istnieje wiele przyczyn kataru. Niektóre wspólne przyczyny obejmują:

 • Alergie
 • Infekcje, takie jak zapalenie zatok i katar.
 • Zmiany hormonalne (tabletki antykoncepcyjne lub ciąża)
 • Środki drażniące w powietrzu, takie jak dym lub zanieczyszczenia
 • Zimna pogoda

Objawy kataru

Najczęstsze objawy kataru to:

 • Przekrwienie nosa
 • Swędzenie nosa
 • Wydzielina z nosa – śluz

jak się pozbyć kataru

Jak szybko pozbyć się kataru?

 • Użyj sprayu do nosa
 • Stosuj leki obkurczające, jeśli masz alergie lub objawy przeziębienia, które sprawiają, że nos produkuje więcej śluzu niż zwykle, takie jak przekrwienie i kapanie po nosie (rodzaj przekrwienia)
 • Przyjmij leki przeciwhistaminowe, jeśli masz infekcje zatok lub inne problemy z oddychaniem spowodowane suchością w nosie

Wydmuchuj nos często i delikatnie

Kiedy masz katar, pamiętaj, aby często i porządnie go wydmuchiwać. Pomoże to w oczyszczeniu dróg nosowych. Nie zaleca się, aby dmuchać nos mocno, ponieważ może to spowodować więcej podrażnień w jamie nosowej.

Zastosuj odpowiednie leki

W celu złagodzenia objawów można przyjmować leki, takie jak środki obkurczające i antyhistaminowe. Leki przeciwhistaminowe działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w przewodach nosowych, dzięki czemu mogą się one szybciej goić, jednocześnie łagodząc kichanie, swędzenie oczu, nosa czy obszaru gardła.

Najczęstsze rodzaje środków obkurczających to:

 • Spray do nosa (taki jak Afrin)
 • Tabletki (takie jak Sudafed)
 • Krople do oczu

Majeranek skuteczny w walce z katarem

Bardzo dobrym sposobem na katar jest używanie majeranku. Zioła majeranku można rozdrobnić następnie zmieszać z kremem i powstała mieszanką smarować okolice nosa. Dzięki temu zacznie się on szybciej udrażniać. Można  również wykonać napar z majeranku, a następnie wdychać go, co również pomaga w walce z zatkanym nosem.

Jeśli masz katar i chcesz się go szybko pozbyć, spróbuj zastosować jedno z powyższych rozwiązań. Są one łatwe do wykonania samodzielnie i pomogą oczyścić objawy w krótkim czasie!

1 komentarz

 1. Patryk

  katar leczony trwa 7 dni a nieleczony tydzień 😉

Polecamy również

Sposoby na głęboką rewitalizację skóry

Sposoby na głęboką rewitalizację skóry

Niemal wszyscy marzą o idealnej cerze, pozbawionej niedoskonałości i oznak starzenia, dobrze nawilżonej i napiętej. Jednak z wiekiem budowa naszej skóry ulega zmianie, wiele składników budulcowych skóry ulega degradacji przez co wygląd skóry ulega pogorszeniu. Jak...

Auto Złom i Skup Samochodów – Wartość w Starych Pojazdach

Auto Złom i Skup Samochodów – Wartość w Starych Pojazdach

Auto złom i skup samochodów to tematy, które stają się coraz ważniejsze w dzisiejszym świecie. W miarę jak rośnie liczba pojazdów na drogach, wzrasta również zapotrzebowanie na miejsca, gdzie można pozbyć się starych, niepotrzebnych aut. Jednocześnie, wiele osób szuka...

Jak skutecznie korzystać z sezonowych wyprzedaży

Jak skutecznie korzystać z sezonowych wyprzedaży

Wyprzedaże sezonowe to prawdziwe marzenie każdego łowcy okazji. W przeciwieństwie do nieoczekiwanych, krótkotrwałych wyprzedaży, te sezonowe odbywają się w określonym czasie każdego roku, gdy sprzedawcy oferują zniżki na artykuły związane z kończącym się sezonem, aby...