Jak szybko pozbyć się kataru? – poznaj sposoby walki z infekcją nosa

2022-12-16 | CIEKAWOSTKI, ZDROWIE

Katar to powszechny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi. Niektórzy cierpią na niego tylko przez kilka dni, a potem wracają do zdrowia. Są jednak tacy, którzy zmagają się z tym problemem przez miesiące, a nawet lata. Jeśli chcesz szybko pozbyć się kataru, to przeczytaj uważnie ten artykuł!

Co to jest katar?

Katar to częsta przypadłość. Nos jest naturalnym filtrem powietrza w organizmie, ale pomaga również utrzymać obce cząsteczki z dala od płuc. Zbudowany jest z maleńkich, przypominających włoski struktur zwanych rzęskami, które poruszają się tam i z powrotem, wypychając śluz z nosa przez małe rurki odprowadzające do gardła.

Zatkany nos lub katar jest spowodowany stanem zapalnym naczyń krwionośnych w wyściółce wewnętrznej części nozdrzy, które stają się obrzęknięte nadmiarem płynu. Może to być spowodowane infekcją, alergią, substancjami drażniącymi w powietrzu lub zmianami hormonalnymi.

Ten rodzaj kataru zwykle nie trwa długo i ustępuje w ciągu tygodnia lub tak samo, jeśli nic z tym nie robisz. Jeśli jednak masz zatkany nos przez ponad 10 dni, zaleca się wizytę u lekarza, ponieważ może to oznaczać, że istnieje choroba podstawowa, taka jak zapalenie zatok lub nieżyt nosa (katar sienny).

Przyczyny powstawania kataru

Istnieje wiele przyczyn kataru. Niektóre wspólne przyczyny obejmują:

 • Alergie
 • Infekcje, takie jak zapalenie zatok i katar.
 • Zmiany hormonalne (tabletki antykoncepcyjne lub ciąża)
 • Środki drażniące w powietrzu, takie jak dym lub zanieczyszczenia
 • Zimna pogoda

Objawy kataru

Najczęstsze objawy kataru to:

 • Przekrwienie nosa
 • Swędzenie nosa
 • Wydzielina z nosa – śluz

jak się pozbyć kataru

Jak szybko pozbyć się kataru?

 • Użyj sprayu do nosa
 • Stosuj leki obkurczające, jeśli masz alergie lub objawy przeziębienia, które sprawiają, że nos produkuje więcej śluzu niż zwykle, takie jak przekrwienie i kapanie po nosie (rodzaj przekrwienia)
 • Przyjmij leki przeciwhistaminowe, jeśli masz infekcje zatok lub inne problemy z oddychaniem spowodowane suchością w nosie

Wydmuchuj nos często i delikatnie

Kiedy masz katar, pamiętaj, aby często i porządnie go wydmuchiwać. Pomoże to w oczyszczeniu dróg nosowych. Nie zaleca się, aby dmuchać nos mocno, ponieważ może to spowodować więcej podrażnień w jamie nosowej.

Zastosuj odpowiednie leki

W celu złagodzenia objawów można przyjmować leki, takie jak środki obkurczające i antyhistaminowe. Leki przeciwhistaminowe działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w przewodach nosowych, dzięki czemu mogą się one szybciej goić, jednocześnie łagodząc kichanie, swędzenie oczu, nosa czy obszaru gardła.

Najczęstsze rodzaje środków obkurczających to:

 • Spray do nosa (taki jak Afrin)
 • Tabletki (takie jak Sudafed)
 • Krople do oczu

Majeranek skuteczny w walce z katarem

Bardzo dobrym sposobem na katar jest używanie majeranku. Zioła majeranku można rozdrobnić następnie zmieszać z kremem i powstała mieszanką smarować okolice nosa. Dzięki temu zacznie się on szybciej udrażniać. Można  również wykonać napar z majeranku, a następnie wdychać go, co również pomaga w walce z zatkanym nosem.

Jeśli masz katar i chcesz się go szybko pozbyć, spróbuj zastosować jedno z powyższych rozwiązań. Są one łatwe do wykonania samodzielnie i pomogą oczyścić objawy w krótkim czasie!

1 komentarz

 1. Patryk

  katar leczony trwa 7 dni a nieleczony tydzień 😉

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy również

Iloczyn matematyczny – co to takiego?

Iloczyn matematyczny – co to takiego?

Iloczyn matematyczny to jedno z podstawowych pojęć w matematyce, które pojawia się już na początku nauki w tej dziedzinie. Iloczyn służy do łączenia ze sobą dwóch lub więcej liczb i zwraca wynik, który jest również liczbą. W poniższym artykule wyjaśnimy pojęcie...

Cordyceps dla zmieniających styl życia na aktywniejszy

Cordyceps dla zmieniających styl życia na aktywniejszy

Chyba każdy z nas miał w życiu moment, w którym postanowił zmienić dotychczasowy styl życia na zdrowszy. Zdrowszy oznacza lepiej skomponowaną dietę (mniej cukru, żywności przetworzonej, mięsa i soli), mniej stresu i więcej ruchu. Szczególne aktywność ruchowa jest...

Wózek do przewożenia chorych na leżąco firmy – Euro-Medical

Wózek do przewożenia chorych na leżąco firmy – Euro-Medical

Firma Euro-Medical powstała w 2011 r i od tej pory rozwija się i osiąga liczne sukcesy służąc nie tylko szpitalom, klinikom, gabinetom lekarskim a także wszelkim jednostkom medycznym jak również pacjentom czy osobom indywidualnym. Co rok rozszerzamy nasza ofertę...

Laserowa korekcja krótkowzroczności, czy to możliwe?

Laserowa korekcja krótkowzroczności, czy to możliwe?

Laserowe usuwanie wad wzroku jest bezpieczne i skuteczne. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na wykonanie tego zabiegu, chcąc pozbyć się wady w szybki, w pełni bezpieczny sposób. Dlaczego usuwanie krótkowzroczności jest wykonywane laserowo? Kiedy borykamy...