Jak pozbyć się kurzu? – 5 skutecznych sposobów na walkę z kurzem w mieszkaniu

2022-12-2 | DOM, ZDROWIE

Jak pozbyć się kurzu? – 5 skutecznych sposobów na walkę z kurzem w mieszkaniu

Kurz jest częstym problemem w mieszkaniu. Oprócz powodowania alergii i innych problemów zdrowotnych, może również wpływać na wygląd domu. Chcesz skutecznie pozbyć się kurzu, najpierw wyeliminuj jego źródło. Następnie możesz podjąć dodatkowe kroki, aby sobie z nim poradzić. Przyjrzyjmy się 5 skutecznym sposobom na walkę z kurzem w domu:

Kurz w mieszkaniu jest spowodowany mieszaniną różnych materiałów

Chociaż nie ma potrzeby wchodzić w szczegóły dotyczące tego, z czego składa się kurz, warto wiedzieć, że nie składa się on tylko z martwego naskórka i roztoczy. Kurz zawiera również pyłki, sierść zwierząt domowych, zarodniki pleśni i bakterie. Wszystko to może powodować alergie lub choroby układu oddechowego.

80 procent kurzu w mieszkaniu to martwy naskórek i odchody roztoczy kurzu domowego

  • Roztocza to mikroskopijne owady, które żywią się martwą skórą i żyją w pościeli, tapicerce i dywanach.
  • Roztocza nie są niebezpieczne, ale mogą powodować alergie i astmę. Gdy zaczniesz codziennie sprzątać swój dom, roztoczy kurzu będzie coraz mniej.
  • Należy co tydzień prać całą pościel w gorącej wodzie, aby zabić je, zanim ponownie się rozmnożą!
  • Otwórz okna, wpuść do środka świeże powietrze.
  • Unikaj dywanów na podłogach, ponieważ zatrzymują one więcej kurzu niż twarde drewno lub laminowane powierzchnie podłogowe!

nawilrzacz przeciw kurzowi

Używaj oczyszczacza powietrza

Jednym ze sposobów na pozbycie się kurzu jest zakup oczyszczacza powietrza Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które filtrują cząsteczki kurzu i inne zanieczyszczenia z powietrza w Twoim domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oczyszczaczy, o różnym zakresie cenowym i możliwościach.

Używanie odkurzacza z filtrem Hepa może pomóc w walce z kurzem

Używaj odkurzaczy ze szczelnym opakowaniem i dużą siłą ssania, dzięki czemu podczas zasysania kurz nie wydostaje się z niego do pomieszczenia. Urządzenia te posiadają również filtry HEPA, które zapobiegają przedostawaniu się alergenów do Twojego organizmu poprzez wdychanie cząsteczek unoszących się w powietrzu, takich jak pyłki, zarodniki pleśni, sierść zwierząt itp. Filtry te usuwają 99,97% cząsteczek o średnicy do 0,3 mikrona i są lepsze w zatrzymywaniu kurzu niż zwykłe filtry (które zwykle mają skuteczność około 80%). To czyni je droższymi, ale jeśli poważnie myślisz o pozbyciu się kurzu, mogą być warte rozważenia, ponieważ pomagają utrzymać czystsze powietrze przez dłuższy czas. Filtry Hepa można również prać i używać wielokrotnie.

Jeśli chcesz walczyć z kurzem w swoim domu na dłuższą metę, musisz zrobić coś więcej niż tylko regularnie odkurzać

Aby naprawdę pozbyć się kurzu, powinieneś utrzymywać w domu ciepło i sucho. Idealna temperatura dla większości ludzi to ok 21 stopni Celsjusza. Jeśli masz centralne ogrzewanie, nie będzie to problemem; jeśli nie, możesz użyć grzejnika elektrycznego, który będzie utrzymywał stałą temperaturę w całym pomieszczeniu, w którym się znajduje. Możesz też kupić osuszacze z wbudowanymi filtrami, które pomogą utrzymać optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu w miesiącach zimowych, kiedy powietrze ma tendencję do wysychania z powodu włączonych na dłuższy czas kaloryferów.

Raz w roku przejrzyj wszystkie szafy: sprawdź, co trzeba wyprać z przechowywanych tam ubrań; wyrzuć zepsute przedmioty, które nie są już przydatne; usuń nadmiar kartonów, wyjmij wszystkie stare gazety, posortuj płyty.

Podczas odkurzania należy również zwrócić szczególną uwagę na niższe obszary, takie jak podłoga, listwy przypodłogowe i grzejniki

  • Odkurz podłogę, listwy przypodłogowe i grzejniki. Zwróć szczególną uwagę na te miejsca podczas odkurzania, ponieważ często są to najbrudniejsze części mieszkania. Odkurzając pod meblami, upewnij się, że dostałeś się między każdy mebel, aby nie było kurzu na wierzchu, ale również pod nim.
  • Odkurzaj wzdłuż ścian. Kurz ma tendencję do gromadzenia się w rogach, więc ważne jest, abyś odkurzał w tych miejscach, jak również wzdłuż ścian.

Podczas czyszczenia powierzchni należy używać raczej wilgotnej ściereczki niż suchej

  • Zapobiegnie to roznoszeniu kurzu po pomieszczeniu, a także pomoże uniknąć zarysowania powierzchni.
  • Użyj wilgotnej szmatki do czyszczenia podłogi i listew przypodłogowych, a także grzejników. To usunie wszelkie zabrudzenia i plamy, które nie są łatwe do zauważenia gołym okiem i sprawi, że Twoje mieszkanie będzie wyglądało schludnie.

Kurz to mały problem, ale może być denerwujący i szkodliwy zarazem. Jak widzisz, istnieje kilka sposobów na walkę z kurzem w mieszkaniu. Powinieneś wiedzieć, że istnieją również chemiczne spraye, które pomagają pozbyć się kurzu, ale nie są one zalecane, ponieważ zawierają toksyczne substancje. Oprócz tych wszystkich metod wymienionych powyżej, powinieneś zawsze starać się utrzymywać swoje mieszkanie w czystości i porządku, aby kurz nie gromadził się szybko.

0 komentarzy

Polecamy również

Sposoby na głęboką rewitalizację skóry

Sposoby na głęboką rewitalizację skóry

Niemal wszyscy marzą o idealnej cerze, pozbawionej niedoskonałości i oznak starzenia, dobrze nawilżonej i napiętej. Jednak z wiekiem budowa naszej skóry ulega zmianie, wiele składników budulcowych skóry ulega degradacji przez co wygląd skóry ulega pogorszeniu. Jak...

Iloczyn matematyczny – co to takiego?

Iloczyn matematyczny – co to takiego?

Iloczyn matematyczny to jedno z podstawowych pojęć w matematyce, które pojawia się już na początku nauki w tej dziedzinie. Iloczyn służy do łączenia ze sobą dwóch lub więcej liczb i zwraca wynik, który jest również liczbą. W poniższym artykule wyjaśnimy pojęcie...

Cordyceps dla zmieniających styl życia na aktywniejszy

Cordyceps dla zmieniających styl życia na aktywniejszy

Chyba każdy z nas miał w życiu moment, w którym postanowił zmienić dotychczasowy styl życia na zdrowszy. Zdrowszy oznacza lepiej skomponowaną dietę (mniej cukru, żywności przetworzonej, mięsa i soli), mniej stresu i więcej ruchu. Szczególne aktywność ruchowa jest...

Wózek do przewożenia chorych na leżąco firmy – Euro-Medical

Wózek do przewożenia chorych na leżąco firmy – Euro-Medical

Firma Euro-Medical powstała w 2011 r i od tej pory rozwija się i osiąga liczne sukcesy służąc nie tylko szpitalom, klinikom, gabinetom lekarskim a także wszelkim jednostkom medycznym jak również pacjentom czy osobom indywidualnym. Co rok rozszerzamy nasza ofertę...