Złomowanie pojazdu – niezbędne dokumenty oraz formalności

2022-12-22 | CIEKAWOSTKI, DOM, FIRMA

Masz samochód, który nie nadaje się do dalszej eksploatacji, a koszty naprawy przewyższają jego wartość? Zamiast niepotrzebnie opłacać składki ubezpieczeniowe od nieużytkowanego pojazdu i martwić się, co dalej zrobić z wrakiem, może warto pozbyć się problemu? Najprostszym sposobem jest złomowanie pojazdu. Nie jest to skomplikowana procedura, jednak warto się do niej właściwie przygotować. W tym artykule krótko wyjaśnimy niezbędne kroki, które należy podjąć przy złomowaniu pojazdu. Proces ten w większości przypadków nie wymaga od Ciebie wielu formalności, jednak musisz wcześniej przygotować potrzebne dokumenty.

Kiedy zezłomować samochód?

Do złomowania oddaje się przede wszystkim auta uszkodzone i niezdatne do ruchu drogowego, których naprawa jest niemożliwa lub jej przewidywany koszt przekracza całkowitą wartość samochodu. Kasacji podlegają najczęściej pojazdy po poważnych kolizjach lub stare auta z poważnymi usterkami, np. rozległą rdza czy uszkodzenia silnika. Zdarzają się także sytuacje, że na złom oddaje się samochody w starsze, których utrzymanie nie opłaca się właścicielom i ciężko je sprzedać,

Jakie dokumenty przygotować?

Aby zezłomować pojazd zgodnie z prawem, potrzebne są następujące dokumenty:

  • Dowód własności pojazdu – dowód rejestracyjny. W przypadku samochodów nieprzerejestrowanych – umowę sprzedaży bądź inny dokument potwierdzający własność pojazdu. Dokument powinien zawierać informacje o jego obecnym właścicielu oraz datę zakupu.
  • Dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem właściciela, adresem oraz numerem PESEL. Dokumenty te wymagane są dla wszystkich ewentualnych właścicieli pojazdu.
  • W przypadku braku możliwości stawienia się w stacji demontażu wszystkich właścicieli, wymagane jest odpowiednie upoważnienie do złomowania
  • Kartę pojazdu, jeżeli została wydana. W dowodzie rejestracyjnym znajduje się informacja na temat wydania karty pojazdu.

O czym należy pamiętać przy złomowaniu pojazdu?

Podczas procesu złomowania stacja demontażu dokonuje unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych pojazdu. Następnie wydaje oświadczenia o unieważnieniu wyżej wymienionych dokumentów oraz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu, które wydawane jest w trzech egzemplarzach – dla wydziału komunikacji, właściciela pojazdu oraz właściciela stacji demontażu.

Po otrzymaniu wszystkich dokumentów właściciel pojazdu składa wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji.

złomowanie auta

Ile można zarobić na złomowaniu samochodu?

Istnieje wiele czynników, które określają kwotę pieniędzy, jaką można zarobić na złomowaniu samochodu. Wiek i marka/model Twojego samochodu wpłyną na cenę, wraz z jego stanem i lokalizacją. Ponadto, rodzaj złomu będzie również odgrywał rolę w określeniu, ile pieniędzy można zarobić na złomowaniu pojazdu.

Złomowanie samochodu nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać

Proces obejmuje przygotowanie pojazdu do złomowania, zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i znalezienie stacji demontażu pojazdów, która zaoferuje najlepszą cenę.

Kasacja pojazdu nie wymaga jego specjalnego przygotowania. Przede wszystkim należy usunąć z jego wnętrza wszelkie rzeczy osobiste, które często znajdują się w bagażniku lub schowkach. Można również zdemontować radio lub inne wartościowe elektroniczne akcesoria samochodowe np. nawigacja.

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się wiele o niezbędnych dokumentach potrzebnych przy złomowaniu pojazdów. Jak widać może ono przynieść korzyści. Pozbędziemy się samochodu, którym nie da się już bezpiecznie jeździć i odzyskamy część pieniędzy. Najważniejsze jednak, aby pamiętać o przestrzeganiu wszystkich procedur. Jest wiele firm, które profesjonalnie i kompleksowo zajmują się skupem samochodów na złom.

1 komentarz

  1. Emil

    złomowałem już 2 razy, czasem jest trochę z tym zabawy

Polecamy również

Wykorzystanie danych Big Data w inwestycjach giełdowych

Wykorzystanie danych Big Data w inwestycjach giełdowych

W dzisiejszym dynamicznym świecie inwestycyjnym, gdzie szybkość reakcji i trafność decyzji mogą decydować o sukcesie, dane Big Data stają się nieocenionym narzędziem dla inwestorów i instytucji finansowych. Big Data w kontekście inwestycji giełdowych Dane Big Data to...

Przewodnik po Czyszczeniu Kostki Brukowej

Przewodnik po Czyszczeniu Kostki Brukowej

Czyszczenie kostki brukowej to istotny aspekt jej konserwacji, który pozwala zachować estetykę i funkcjonalność nawierzchni przez wiele lat. W artykule tym przedstawimy szczegółowe informacje na temat metod, narzędzi i środków chemicznych, które mogą być używane do...

Zaufany Zakład Pogrzebowy w Tarnowie

Zaufany Zakład Pogrzebowy w Tarnowie

W trudnych chwilach pożegnania bliskich, znalezienie zakładu pogrzebowego, który zaoferuje wsparcie, profesjonalizm i empatię, jest niezwykle ważne. W Tarnowie istnieje wiele firm pogrzebowych, ale wybór tej zaufanej wymaga rozwagi i często rekomendacji. W tym...

Skup samochodów w Bochni – Twoja szybka droga do sprzedaży auta

Skup samochodów w Bochni – Twoja szybka droga do sprzedaży auta

W dynamicznym świecie, gdzie czas to pieniądz, skup samochodów w Bochni oferuje wyjątkowe rozwiązanie dla tych, którzy chcą sprzedać swoje pojazdy szybko i bez zbędnych formalności. Znajdujący się w Zalesiu Dolnym 68, 32-700 Bochnia, skup samochodów staje się...