Czym zajmuje się proktolog?

2023-02-24 | ZDROWIE

Proktologia to gałąź medycyny, która zajmuje się chorobami dotyczącymi końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli odbytnicy, jako części jelita grubego, kanału odbytu i odbytu.

Czym zajmuje się lekarz proktolog?

Jeśli chodzi o specjalistę, jakim jest proktolog Lublin to miasto, w którym znaleźć można wielu wybitnych specjalistów. Zajmują się oni diagnozowaniem i leczeniem schorzeń, takich jak hemoroidy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy ropień okołoodbytniczy. Do proktologa zwracają się najczęściej pacjenci, którzy cierpią na bolesne wypróżnianie się, przewlekłe biegunki, uczucie pieczenia lub świądu w okolicach odbytu, uczucie niepełnego wypróżniania się oraz tacy, którzy zauważają krew lub śluz w stolcu. Objawy te, w większości przypadków, są przewlekłe lub nawracające.

Proktolog Lublin – jak wygląda diagnostyka?

Diagnostyka, u lekarza proktologa, zaczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Pytania te dotyczyć będą nawyków żywieniowych i trybu życia, jakie prowadzi pacjent. W tego rodzaju dolegliwościach jest to bardzo ważne, ponieważ źle zbilansowana dieta oraz siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny dolegliwości przewodów pokarmowych.

Podczas wizyty lekarz proktolog przeprowadza badanie per rectum. Polega ono na badaniu kanału odbytu palcem. Badanie to, choć dość krępujące, pozwala na szybkie wykrycie choroby i na postawienie właściwej diagnozy.

Typy badań diagnostycznych w proktologii

W proktologii wyróżnia się trzy podstawowe typy specjalistycznych badań diagnostycznych. Pierwszym z nich jest anoskopia, czyli badanie z wykorzystaniem specjalnego wziernika. Pozwala ono na ocenę stanu, w jakim znajduje się końcowy odcinek kanału odbytu i odbytnica.

Rektoskopia jest badaniem, do którego również wykorzystuje się wziernik. Umożliwia ono pobranie wycinków tkanek i zbadanie ich histopatologicznie.

Kolonoskopia zaś jest badaniem, które przeprowadza się przy pomocy kolonoskopu. Umożliwia on dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego oraz pobranie wycinków do badań. Pozwala też na przeprowadzenie podstawowych zabiegów, takich jak usunięcie polipów lub zatamowanie krwawienia.

Lekarz proktolog może zlecić również USG przezodbytnicze, test na krew utajoną, czy prześwietlenie rentgenowskie.

nota

0 komentarzy

Polecamy również

Sposoby na głęboką rewitalizację skóry

Sposoby na głęboką rewitalizację skóry

Niemal wszyscy marzą o idealnej cerze, pozbawionej niedoskonałości i oznak starzenia, dobrze nawilżonej i napiętej. Jednak z wiekiem budowa naszej skóry ulega zmianie, wiele składników budulcowych skóry ulega degradacji przez co wygląd skóry ulega pogorszeniu. Jak...

Cordyceps dla zmieniających styl życia na aktywniejszy

Cordyceps dla zmieniających styl życia na aktywniejszy

Chyba każdy z nas miał w życiu moment, w którym postanowił zmienić dotychczasowy styl życia na zdrowszy. Zdrowszy oznacza lepiej skomponowaną dietę (mniej cukru, żywności przetworzonej, mięsa i soli), mniej stresu i więcej ruchu. Szczególne aktywność ruchowa jest...

Wózek do przewożenia chorych na leżąco firmy – Euro-Medical

Wózek do przewożenia chorych na leżąco firmy – Euro-Medical

Firma Euro-Medical powstała w 2011 r i od tej pory rozwija się i osiąga liczne sukcesy służąc nie tylko szpitalom, klinikom, gabinetom lekarskim a także wszelkim jednostkom medycznym jak również pacjentom czy osobom indywidualnym. Co rok rozszerzamy nasza ofertę...

Laserowa korekcja krótkowzroczności, czy to możliwe?

Laserowa korekcja krótkowzroczności, czy to możliwe?

Laserowe usuwanie wad wzroku jest bezpieczne i skuteczne. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na wykonanie tego zabiegu, chcąc pozbyć się wady w szybki, w pełni bezpieczny sposób. Dlaczego usuwanie krótkowzroczności jest wykonywane laserowo? Kiedy borykamy...