Ambicja jest potężną pozytywną siłą w naszym życiu. Napędza nas do doskonalenia siebie, osiągania celów i czynienia świata lepszym. Jest tym, co motywuje nas do wstawania z łóżka każdego ranka i stawiania czoła dniu z entuzjazmem. Ale ambicja może być również mieczem obosiecznym, gdy osiągnie niezdrowy poziom, może powodować stres i niepokój, które przeszkadzają w korzystaniu z przyjemności życia. Ten artykuł pomoże ci określić, czy twoja ambicja wymaga dopracowania, czy też musisz szukać pomocy u terapeuty w związku z niezdrową fiksacją na punkcie osiągania pewnych celów za wszelką cenę.
Czym jest ambicja?
Ambicja to coś, co prowadzi do sukcesu i jest paliwem dla rozwoju osobistego. To ona sprawia, że chcesz ulepszać siebie i swoje życie, czy to poprzez edukację, czy nawyki samodoskonalenia, takie jak ćwiczenia czy medytacja.
W rzeczywistości może uczynić cię szczęśliwym – daje ci cel w życiu poprzez nadanie kierunku, jak osiągnąć swoje cele i marzenia. Posiadanie ambicji pomaga nam motywować się w codziennym życiu, ponieważ dążymy do wielkości i staramy się polepszyć siebie poprzez nasze osiągnięcia.
Jest ona niezbędna do osiągnięcia jakiegokolwiek celu; bez niej po prostu siedzielibyśmy biernie, czekając na okazje życiowe, które pojawią się na naszej drodze, zamiast aktywnie je realizować!
Chora ambicja a zdrowa ambicja – kluczowe różnice
Zdrowa ambicja i chora ambicja to dwie różne rzeczy. Pierwsza z nich skupia się na przyszłości, podczas gdy druga fiksuje się na przeszłości. Zdrowa ambicja jest realistyczna, elastyczna i wspierana przez innych; sprawia, że ludzie czują się dobrze sami ze sobą. Chore ambicje nie mają oparcia w rzeczywistości, są nieelastyczne i nie mają wsparcia ze strony innych; sprawiają, że ludzie czują się źle sami ze sobą – a nawet mogą ranić innych!
Chora ambicja skupia się na przeszłości: „Gdybym zrobił to zamiast tamtego” lub „Powinienem był zrobić to zamiast tamtego”. Jest to rodzaj żalu za coś, co już zrobiłeś lub żałujesz, że w ogóle tego nie zrobiłeś. Może nie będziesz w stanie zmienić tego, co stało się wtedy, ale ze zdrową ambicją zawsze jest miejsce na poprawę obecnej sytuacji, zamiast rozwodzenia się nad przeszłymi błędami lub niewykorzystanymi szansami, które mogą już nigdy nie powrócić (lub mogły nigdy nie istnieć).
Chora ambicja – objawy i skutki
Chora ambicja to chęć bycia najlepszym za wszelką cenę. To sytuacja, w której czujesz, że musisz być na szczycie wszystkiego i jesteś gotów poświęcić wszystko i każdego, aby osiągnąć swoje cele.
Objawy chorej ambicji obejmują:
- Obsesję na punkcie czegoś/kogoś (na przykład mediów społecznościowych).
- Posiadanie nierealistycznych oczekiwań wobec siebie lub innych.
Skutki chorej ambicji obejmują wypalenie z powodu nadmiernego wysiłku, a następnie poczucie winy z powodu marnowania czasu, ponieważ nic nigdy nie wydaje się wystarczająco dobre, bez względu na to, jak bardzo się staramy.
Jak walczyć z chorą ambicją?
- Skup się na swoich mocnych i słabych stronach. To może pomóc Ci określić, jakie kroki musisz podjąć, aby osiągnąć swoje cele. Na przykład, jeśli próbujesz poprawić się na matematyce, skup się na częściach przedmiotu, które przychodzą łatwo dla Ciebie, a następnie pracować na obszarach, gdzie jest to trudniejsze.
- Skup się na rzeczach, które są w zasięgu twojej kontroli, zamiast martwić się o to, co robią inni ludzie lub jak je robią. Będziesz w stanie osiągnąć o wiele więcej, gdy nie porównasz się z sukcesami innych, ponieważ ten rodzaj porównania prowadzi donikąd
- Skup się na tym, co najważniejsze, czyli na swoim własnym postępie w kierunku osiągnięcia sukcesu – nawet, jeśli oznacza to robienie małych kroków.
- Bądź cierpliwy i nie poddawaj się; czas jest zawsze sprzymierzeńcem dla tych, którzy mają ambicje warte realizacji!
Co zrobić, gdy już stwierdzisz, że masz problem z podejściem do celów
Po pierwsze i najważniejsze: bądź ze sobą szczery. Jeśli masz problemy z osiąganiem celów, zadaj sobie pytanie, jakie kroki mogą pomóc. Czy są one osiągalne? Czy mają wyznaczony termin realizacji? Czy można je zmierzyć i śledzić?
Kiedy już przemyślisz te kwestie, zrób listę wszystkich celów, które są dla Ciebie ważne w tym momencie (i ciągle dodawaj, gdy pojawią się nowe). Każdy cel powinien mieć swój własny plan działania oraz termin, do którego musi zostać zrealizowany. Pozwoli to na zachowanie spójności w podejściu do każdego celu, tak, aby w przypadku, gdy któryś z nich nie zostanie zrealizowany na czas lub nie pójdzie zgodnie z planem, istniały inne dostępne opcje. Śledź postępy w realizacji każdego celu, używając dowolnej metody, która będzie dla Ciebie najlepsza!
Ambicja może być potężną siłą dla dobra. Może napędzać cię do osiągania wielkich rzeczy i wywierania wpływu na świat wokół ciebie. Kluczem, jak już widzieliśmy, jest nie pozwolić, by nas przytłoczyła lub zawładnęła naszym życiem. Jeśli Twój cel jest wystarczająco wartościowy, nie ma nic złego w byciu ambitnym!
Może Ci się również spodobać: Co zrobić, aby obudzić się wypoczętym? – poznaj 5 sposobów na skuteczną pobudkę
wszystko w przesadnych ilościach jest szkodliwe – nawet ambicja – wiem coś o tym