W jakich kieliszkach pić wino? Poznaj podstawowe zasady przy serwowaniu wina.

2023-01-25 | CIEKAWOSTKI, DOM

Wino towarzyszy nam w wielu sytuacjach w życiu. Zależnie od okoliczności czy też własnych preferencji wybieramy inny rodzaj wina. Ale jakiego rodzaju kieliszka powinniśmy użyć? Kieliszki do czerwonego wina różnią się od tych używanych do białego i win musujących. Istnieje też wiele innych rodzajów kieliszków, z których każdy przeznaczony jest do picia określonego rodzaju wina na swój własny, wyjątkowy sposób. Oto nasz przewodnik, jak znaleźć idealny kieliszek na każdą okazję.

Kieliszki do wina czerwonego

Kieliszki do czerwonego wina charakteryzują się większymi rozmiarami. Trzony są dość długie, a podstawa jest zazwyczaj szersza niż w przypadku kieliszków do wina białego. Dolna część niektórych z tych kieliszków ma okrągły kształt, natomiast inne mają bardziej spiczasty, aby zapobiec nagrzewaniu się napoju w dłoni podczas trzymania go. Osoby pijące czerwone wino zazwyczaj preferują wina podawane w temperaturze pokojowej lub chłodniejszej – 15°C. Powierzchnia trunku ma większy kontakt z powietrzem, co pozwala wydobyć smak i zapach.

Kieliszki do białego wina

Kieliszki do wina białego są mniejsze od tych do czerwonego. Aromat tego wina jest delikatny, więc w dużym kieliszku mógłby się zagubić. Charakteryzują się one długą nóżką i są dość smukłe. Najlepsza temperatura serwowania białego wina to 10-12 stopni Celsjusza. Wynika to z tego, że białe wino nie wymaga tak dużego kontaktu z powietrzem, aby wydobyć pełnię swego smaku. Przez to, że wino białe jest serwowane schłodzone, mniejsze kieliszki do wina pomagają także utrzymać temperaturę.

Charakterystyka kieliszków do białego wina

Kieliszki do szampana

Kieliszki do szampana są wysokie i smukłe, wykonane z bezbarwnego szkła. Zostały zaprojektowane tak, aby zachować właściwości musujące szampana poprzez zminimalizowanie powierzchni i zatrzymanie bąbelków wewnątrz. Kształt przypominający miskę sprawia, że nos nie przeszkadza w piciu, dzięki czemu można naprawdę cieszyć się bukietem (zapachem) wina. Obręcz jest również zakrzywiona lekko do wewnątrz, dzięki czemu nie jest zbyt ostra na ustach podczas sączenia.

Podczas serwowania szampana kieliszki te wyglądają bardzo elegancko. Ich rozszerzona warga nadaje uroczystej atmosfery, jednocześnie pozwalając gościom na łatwe sączenie bąbelkowego napoju bez rozlewania. Dodatkowo są łatwe do trzymania jedną ręką.

Kieliszek do wina różowego

Różowe wino powinno serwować się w temperaturze 10 – 13 stopni Celsjusza. Właściwe kieliszki do tego rodzaju wina charakteryzują się krótką, wąską czaszą, najczęściej w kształcie tulipana oraz mniejszą pojemnością. Szerszy dół i węższa góra gwarantuje, że powierzchnia wina ma mniejszy kontakt z powietrzem. Dzięki temu można zachować niską temperaturę trunku, co przy tym rodzaju wina jest bardzo pożądane.

Masz szeroki wybór kieliszków do wina

Kieliszek do wina deserowego

Deserowe kieliszki do wina są mniejsze niż pozostałe kieliszki. Są one również zazwyczaj wykonane z kryształu lub szkła, które zostało poddane obróbce, aby było przejrzyste, co oznacza, że z zewnątrz można zobaczyć jego zawartość. Kształt tych kieliszków jest zazwyczaj szerszy i krótszy niż normalnych kieliszków do wina, więc są one świetne do picia win deserowych, takich jak porto, ale nie tak dobre do picia czerwonych, takich jak Cabernet Sauvignon lub Merlot.

Znajdź odpowiedni kieliszek do swojego wina

Odpowiedni kieliszek może poprawić smak Twojego wina i ułatwić jego picie. Jeśli chcesz zrobić wrażenie na innych, wybór odpowiedniego kieliszka jest bardzo ważny. Dobre wino powinno być podawane w kieliszku, który pozwala na zawirowanie płynu podczas picia – pomaga to w pełniejszym uwolnieniu wszystkich jego aromatów i smaków. Z tego powodu zaleca się używanie różnych kieliszków do różnego rodzaju wina.

1 komentarz

  1. Patryk

    sensowny artykuł, ale trzeba mieć miejsce w szafkach a te kieliszki

Polecamy również

Auto Złom i Skup Samochodów – Wartość w Starych Pojazdach

Auto Złom i Skup Samochodów – Wartość w Starych Pojazdach

Auto złom i skup samochodów to tematy, które stają się coraz ważniejsze w dzisiejszym świecie. W miarę jak rośnie liczba pojazdów na drogach, wzrasta również zapotrzebowanie na miejsca, gdzie można pozbyć się starych, niepotrzebnych aut. Jednocześnie, wiele osób szuka...

Jak skutecznie korzystać z sezonowych wyprzedaży

Jak skutecznie korzystać z sezonowych wyprzedaży

Wyprzedaże sezonowe to prawdziwe marzenie każdego łowcy okazji. W przeciwieństwie do nieoczekiwanych, krótkotrwałych wyprzedaży, te sezonowe odbywają się w określonym czasie każdego roku, gdy sprzedawcy oferują zniżki na artykuły związane z kończącym się sezonem, aby...

Iloczyn matematyczny – co to takiego?

Iloczyn matematyczny – co to takiego?

Iloczyn matematyczny to jedno z podstawowych pojęć w matematyce, które pojawia się już na początku nauki w tej dziedzinie. Iloczyn służy do łączenia ze sobą dwóch lub więcej liczb i zwraca wynik, który jest również liczbą. W poniższym artykule wyjaśnimy pojęcie...